Ekonomix
385 prikaza

Istraživanje: Roditelji financiraju čak 81 posto studenata

Studenti Filozofskog fakulteta
Goran Stanzl (PIXSELL)
Prihodima od honorarnih poslova 35 posto studenata podmirilo je troškove odjeće i izlazaka

Portal EduCentar proveo je istraživanje na više od 400 ispitanika - studenata, najveći broj ispitanika imao je manje od 25 godina, a istraživanje je, uz ostalo, pokazalo da čak 81 posto studenata financiraju roditelji.

Teme istraživanja bile su i - jesu li hrvatski studenti kampanjci, koliko im vremena treba za učenje te koje su im navike, a u istraživanju je sudjelovalo 75 posto žena te 25 posto muškaraca, priopćio je u četvrtak portal EduCentar.

Najveći broj ispitanika imao je manje od 25 godina - 86 posto, 12 posto bilo ih je u dobi od 26 do 30 godina, a samo dva posto imalo je 31 godinu i više, njih 95 posto studira ili je studiralo na javnome fakultetu, a pet posto u sustavu privatnoga visokog obrazovanja.

Studenti uglavnom žive u roditeljskom domu, a financiraju ih roditelji

Najviše ispitanika - 39 posto, tijekom studiranja živjelo je u roditeljskome domu, trećina ispitanika - 34 posto počeli su samostalno živjeti u iznajmljenome stanu, 17 posto živjelo je u studentskome domu, sedam posto ispitanika je za vrijeme studija imalo vlastiti stan, a tri posto ih je živjelo u stanu prijatelja ili obitelji.

Najvećemu broju studenata troškove života podmiruju roditelji - njih čak 81 posto izjavilo je kako su im troškove stanovanja podmirili roditelji, a za 62 posto ispitanika roditelji su pokrivali i troškove izlazaka i putovanja. Prihodima od honorarnih poslova 35 posto studenata podmirilo je troškove odjeće i izlazaka, a stipendijom njih 26 posto.

Stipendije svake godine prima gotovo četvrtina ispitanika - 23 posto, a njih 18 ih prima, ali ne svake godine. Primanje stipendije ovisi o zadovoljenju uvjeta pa zato 59 posto ispitanika ne prima stipendiju jer ne zadovoljavaju uvjete.

Čak 45 posto ispitanika uči prije samog ispita ili kolokvija

Iako je čak polovica ispitanika izjavila da uče tijekom cijele godine, a 'zapnu' prije samog ispita, njih 45 posto izjasnili su se da su istinski kampanjci i uče samo prije ispita i kolokvija, a samo pet posto ih uči ravnomjerno tijekom cijele godine pa nemaju paniku prije ispita.

Kada je pak riječ o podjeli na večernje ili jutarnje tipove, gotovo polovica ispitanika - 46 posto bili su tijekom studija više večernji tipovi, 18 posto ih lakše uči polovicom dana, 17 posto podjednako su i jutarnji i večernji tip, a petina ispitanika uči cijele dane, s obzirom da najčešće kasne s početkom učenja.

Ispitanici nisu potvrdili uvriježeno mišljenje kako 'žrtvuju san za učenje' jer ih je samo 19 posto probdjelo barem jednu noć gotovo za svaki ispit, 29 posto studenata 'zamijenilo je san učenjem' samo nekoliko noći u godini, a njih čak 27 posto nikada nije probdjelo noć zbog učenja za ispit.

Za prolaz uči više studenata nego studentica  

Da 'labud' nije dovoljan potvrdilo je 53 posto ispitanika koji se potrude naučiti nešto više, ali ne nužno za ocjenu izvrstan za koju uči 35 posto ispitanika, a samo ih 12 posto uči za prolaz na ispitima. U nešto većoj mjeri za prolaz uče muškarci - 19 posto, a žene deset posto, dok u učenje za peticu prednjače žene - 35 posto u odnosu na 32 posto muškaraca.

Istraživanje je pokazalo i da oko trećina ispitanika smatra da su prvostupnici dobro osposobljeni za tržište rada, da u prosjeku na fakultetu provedu pet sati dnevno, te da im fizička aktivnost baš nije prioritet jer ih se 33 posto nije nikada bavilo nekom fizičkom aktivnošću, 53 posto to je činilo povremeno, a samo njih 14 posto bavilo se aktivno sportom.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.