Ako želite zaraditi, morate uložiti. Znači da bi imali više novaca, morate raspolagati nekom svotom. A sve više onih koji imaju uzimaju sebi, tako da ostaje sve manje za nas ostale.
U SAD-u se procjenjuje da je polovica stanovnika siromašna ili živi na rubu siromaštva, a u Hrvatskoj je stanje isto dramatično. Kod nas naime oko 20 posto stanovnika živi u riziku od siromaštva, kažu podaci Državnog zavoda za statistiku, čime smo s Bugarskom, Grčkom, Litvom, Rumunjskom i Španjolskom, pri vrhu siromašnih zemalja EU-a.
Uz to što siromašnima, očito, ni inače ne ide u životu, evo još osam dokaza da je skupo biti siromašan:
1. Kretanje
Ako nemate novaca za auto, osuđeni ste na ne toliko jeftini javni prijevoz (o vožnji bez karte i cijenama kazni nećemo ni počinjati). Koji će vam uz to 'pojesti' previše slobodnog vremena. Ako je lijepo vrijeme i nitko vam ga ne ukrade, možete koristiti bicikl. No i to naravno samo ako ga već imate, jer ako ste siromašni, vjerojatno si ga ne možete priuštiti. Ako se pak odlučite nabaviti stari auto, znajte da vam vjerojatno ne ginu česti popravci. A budući da je nerijetko riječ o automobilima koji više troše, znajte da su cijene benzina opet u rastu.
2. Mjesto stanovanja
Ako ste jedan od onih koji su se 'usrećili' stambenim kreditom, a ostali ste bez posla ili vam se plaća drastično smanjila - sretno u zadržavanju tog istog stana (ili prodaji, i to takvoj da vam uz otplatu kredita i ostane koja kuna u novčaniku). Ako morate u podstanare teško da ćete skupiti kaparu koju morate ostaviti na većini mjesta, a ako ćete probati živjeti gdje stignete i iznajmljivati povremeno različita mjesta, znajte da će vas to doći puno skuplje.
3. Hrana
Jelo je izrazito skupa stavka kad ste siromašni. Naravno, prvo su vam potrebni ikakvi novci da bi uopće išta mogli kupiti. Zatim trebate koristiti štednjak, struju, hladnjak. Ako živite negdje udaljeno od velikih supermarketa, možda ćete više kupovati u manjim i skupljim lokalnim prodavaonicama (jer nemate auto ili benzin za odlazak u šoping). I naravno, češće ćete kupovati manje količine iako su veće obično povoljnije.
4. Bankarstvo
Ako ste siromašni, možda ste zatvorili svoj bankovni račun, kako ne biste plaćali mjesečnu naknadu za vođenje računa. Doduše tako si stvarate problem, jer kako ćete sad primiti novce ako nemate račun? Ako pak i dalje imate račun, svjesni ste toga da ga svaki mjesec plaćate, bez obzira koliko imali na njemu. Ako pak imate dozvoljeni minus, sigurno ste u njemu, a nećemo ni početi pisati o tome koliko je to tek skup 'sport'.
5. Niska primanja
Male plaće su skupe. Ako imate malu plaću, morate raditi bar još jedan posao kako biste mogli preživjeti. Ako radite više poslova, nemate vremena, a ako nemate vremena ne možete naći ni bolje plaćen posao i tako ostajete u začaranom krugu siromaštva.
6. Dobivanje i 'dobivanje' plaće
Neki poslodavci imaju naviku svojim zaposlenicima povremeno platiti u bonovima. Iako će vam bon za prodavaonicu s prehrambenim artiklima dobro doći, jer morate jesti, možda vam ovaj put treba gotovina za druge stvari ili hranu kupujete u jeftinijim trgovinama. Tako da iako ste de facto dobili plaću, vi je niste dobili, jer je bila uvjetovana i ne u kunama (ili eurima, dolarima il nekoj drugoj privlačnoj valuti).
7. Žrtva ste prevare
Što ste siromašniji to je veća šansa da ćete završiti kao žrtva prevare. Tu ne mislimo na to da ćete uložiti u posao koji nikad neće zaživjeti nego i na činjenicu da ćete možda češće morati kupovati nekvalitetnu jeftinu odjeću ili ćete djeci kupiti jeftine a nejestivi čokolade, pa će na kraju ispasti da ste novce isto tako mogli baciti u smeće, jer su vas prevarili.
8. Najsitniji detalji
Kad ste siromašni, ne možete si priuštiti mnoge stvari kojima bi mogli uštedjeti novce. Kao što smo rekli, jeftina odjeća ne traje dugo (najčešće, no svaka čast iznimkama), a ako vam se pokvari mašina za pranje rublja (a vi nemate za majstora) morat ćete ga ići negdje gdje će vas pranje koštati puno više nego doma, piše Salon.
Zbog svih ovih stvari nužno je potrebno podići 'minimalac' i osigurati posao (pošteno plaćen) za sve, jer jednom kad postanete siromašni, ako brzo ne promijenite nešto, s vremenom ćete postajati sve siromašniji i siromašniji, bez obzira išle cijene gore ili ne.