Popularna američka serija "Amerikanci", koja je i u Hrvatskoj pronašla svoju odanu publiku, na TV kanalu FX u SAD-u započela je svoju četvrtu sezonu.
Supružnike Philipa i Elizabeth Jennings FBI još nije provalio da su sovjetski špijuni, a po svoj prilici niti neće kad su uspjeli preživjeti trenutak u kojem je njihova kći Paige povjerila svom poznaniku katoličkom svećeniku što je točno muči u vezi njenih roditelja.
Jer u prvim godinama to nije bila šala, svakako još opasnija profesija na relaciji Moskva-Washington nego danas.
Jedna od najpoznatijih ruskih špijunki koju su Amerikanci otkrili posljednjih godina bila je Anna Chapman, odnosno po rođenju Ana Vasiljevna Kuščjenko, kći visokog KGB-ovog službenika koji je u doba SSSR-a neko vrijeme bio i diplomat u Keniji. Imala je samo 19 godina kada se u Velikoj Britaniji udala za izvjesnog Alexa Chapmana i, osim prezimena, preuzela i britansko državljanstvo.
Mladi par je 2006. odselio u New York. U nekom trenutku je veza između njih pukla. Kupila si je stan u neposrednoj blizini Wall Streeta i otvorila tvrtku koja je do 2009. bila stalno na rubu bankrota.
Odjednom, tvrtka za trgovinu nekretninama diljem svijeta procvjetala je i zapošljavala 50 ljudi. Anna se družila s jet setom i tako sve do 2010. kad je FBI provalio da je špijunka.
Prozvali su je "Agentom 90-60-90" s očitim aluzijama na izgled. Nikada nije postalo jasno što je ona to radila, osim što su je provalili tako što joj je agent FBI-a, očito pod lažnim identitetom, dao krivotvorenu putovnicu za tamo nekog ruskog špijuna. Ona je to prihvatila i to je bilo to, na sudu nije imala druge nego priznati baš sve za što su je teretili.
Sreća joj se nasmiješila kad se ispostavilo da je s još 10 svojih kolega, za koje je možda znala, a možda i nije, ušla u program razmjene špijuna; iz Washingtona su za Moskvu putovali uhvaćeni ruski špijuni, a u suprotnom smjeru nekoliko uhvaćenih špijuna CIA i MI6.
Pritom je bilo i životnih drama. Vladimir i Lidija Gurjev, koji su živjeli kao Richard i Cynthia Murphy, imali su kćeri u dobi od 11 i devet godina, koje nisu poznavale nikakav drugi život osim kao američkih djevojčica. Susjedi nisu vjerovali da je riječ o špijunima, pa "oni su uzgojili tako lijepe hortenzije".
Juan Lazaro, koji je u New Yorku živio 25 godina, ispostavilo se da je Mihail Vasenkov, jedan od ruskih najiskusnijih špijuna, aktivan još od 1960-ih.
Njegova supruga, peruanska novinarka Vicky Pelaez, jako je dugo uspješno tvrdila da o profesiji svog supruga nije ništa znala, da bi se na kraju ispostavilo da su skupa bili na tajnom zadatku.
Problem je nastao zato što je njihov 17-godišnji sin, osim što mu se raspao osobni identitet, ostao u limbu koji je na kraju riješio tako što je ostao živjeti u SAD-u kod svog 38-godišnjeg brata iz očevog prvog braka.
Kad su se svi oni konačno vratili u Moskvu, Vladimir Putin imao je za njih apsolutno razumijevanje. Konačno, i on je sam imao određenog iskustva u obavještajnom radu u inozemstvu, kao KGB-ovac u Istočnoj Njemačkoj. Stoga ih je obasuo pažnjom, priznanjima i obećanjem da će onaj koji ih je otkucao, za to vrlo brzo platiti na vrlo ružan način.