Tehno
371 prikaza

Kako nas potkradaju proizvođači mobitela

Smartphone
Danijel Berkovic (PIXSELL)
Ako ste platili 500 do 1.000 kuna više za smartphone s više memorije, znajte da su vas 'preveslali'

Svi znamo koliko je jednostavno brzo napuniti memoriju pametnog telefona s fotografijama, video snimkama, aplikacijama, glazbom i svim drugim vrstama dragim nam osobnim datotekama i isječcima. Konstantno brisanje tih datoteka može biti prilično naporno, pa se mnogima čini da je puno pametnije jednostavno od početka uložiti malo više pri kupovini mobitela.

Ali proizvođači pametnih telefona naplatit će vam višestruko tu dodatnu memoriju. Štoviše, njih će koštati šestinu od onoga koliko ćete je vi platiti, a to čine svi najveći američki proizvođači pametnih telefona.

Jedan veliki proizvođač plaća 7.55 dolara za 16 GB memorije, dok drugi 32 GB dodatnog prostora plaća 14.50 dolara. To znači da bi razlika između osnovnog modela sa 16 GB i onog od 128 GB, trebala iznositi 53 dolara, no vi ćete je platiti 200 dolara.

Još je gore u slučaju drugog poznatog proizvođača mobitela koji će vam razliku između modela s 32 GB i onog sa 128 GB naplatit 200 dolara, dok bi u stvarnosti njega to košta svega 44 dolara. DFobra marža, zar ne?!

Nitko od proizvođača mobitela nije želio komentirati ove navode, piše CNN, koji iznosi i prijedloge kako se riješiti ovakvih memorijskih prijevara:

1. Napravite back up svojih fotografija

Možete koristiti Googleovu sjajnu novu aplikaciju za fotografije kako biste spremili sve fotografije i video snimke. Google će vam dati besplatno, neogranično skladištenje, iako u ponešto smanjenim datotekama. Ali ako niste planirali izraditi jumbo plakate od svojih fotki, bit ćete, dakle, sasvim u redu.

Marshallov smartphone | Author: Marshall Marshall

2. Puštajte si glazbu

Umjesto da spremate glazbu u knjižnicu na mobitelu, možete je streamati/puštati. Google Play Music Manager i Amazon Could Drive omogućuju vam da uploadate cijeli glazbenu knjižnicu na cloud, te je streamate na svoj mobitel koristeći Google Play Music i Amazon glazbene aplikacije. S besplatnih servisa poput Pandore i Spotifyja možete pak puštati i glazbu koju ne posjedujete.

3. Koristite cloud drive

Možete koristiti DropBox, Google Drive, Microsoftov OneDrive ili Apple iCloud kako biste upravljali svojim datotekama u 'oblacima'.

4. Očistite mobitel

Ako koristite aplikacije poput DU Speedboostera za android ili PhoneClean za iPhone, znajte da se možete riješiti nepotrebnih datoteka koje vam zauzimaju memoriju.

5. Kupite telefon s utorom za mikro SD karticu

Zajedno sa zamjenjivim baterijama, mikro SD nadogradiva memorija sve više nestaje s tržišta. Zato iskoristite trenutak dok ih još ima i nabavite mobitel s utorom zahvaljujući kojem ćete na mobitelu, ako zatreba, moći čuvati i knjige.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar indoda
    BMKZS 21:39 19.Kolovoz 2015.

    Bio sam sretniji dok nisam nabavio mobitel bez kojeg je danas život nezamisliv.