Za točno dva tjedna Velika Britanija glasat će na referendumu o ostanku ili izlasku iz EU-a, o tzv Brexitu, što će politički i ekonomski ekstremno utjecati i na tu zemlju i na EU, čak i na cijeli svijet. Nakon mnoštva argumenata za i protiv tijekom posljednjih godinu dana, CNN je napravio računicu koliko Veliku Britaniju doista košta članstvo u EU, da bi ispalo da bi Velika Britanija izlaskom uštedjela samo 14 milijardi eura godišnje.
Istodobno, izgubila bi neusporedivo više već s time što više ne bi bila u zajedničkom ekonomskom prostoru. Argument zagovornika izlaska Velike Britanije iz EU je to da njihova zemlja od svih 28 članica Unije izdvaja četvrti najveći iznos godišnje u zajedničku blagajnu, odmah iza Njemačke, Francuske i Italije.
Najveće europsko kraljevstvo ima godišnju budžet od oko 1100 milijardi eura, pa je stoga doista komično da se koplja oko jedne od najkrupnijih odluka u 300 godina njegovog postojanja najviše lome oko tih 14 milijardi. Velika Britanija, točnije Ujedinjeno Kraljevstvo, godišnje bi u EU trebalo prosljeđivati 26 milijardi eura.
Ono, međutim, uplaćuje bitno manje, oko 20 milijardi, zato što je Margaret Thatcher u 80-ima ispregovarala određeni popust za London. Nakon što uplati taj iznos, London određena sredstva i povlači iz zajedničkog budžeta; za poticaje u poljoprivredi, sredstva iz raznih investicijskih fondova, istraživanja i tome slično.
Naposljetku ispadne da svoj izrazito povlašteni položaj u EU Velika Britanija plaća s pukih nešto više od jedan posto svog godišnjeg budžeta, te da su zagovornici izlaska te zemlje iz EU-a spremni za taj jedan posto i konzervativnu nacionalističku političku agendu, žrtvovati gubitak zajedničkog tržišta i svih ostalih koristi koje njihova zemlja ima od članstva u europskoj superdržavi.