Jedan od vodećih čikaških dnevnih listova, Chicago Sun-Times, objavio je popis preporučenih ljetnih knjiga za čitanje generiranih umjetnom inteligencijom. Popis uključuje stvarne autore i lažne knjige koje nikada nisu napisali, izvijestio je 20. svibnja 404 Media, koji je prvi skrenuo pozornost na to.
"Ljetni popis za čitanje 2025." objavljen je 18. svibnja, a pojavio se u odjeljku Heat Index lista Chicago Sun-Times. Samo pet od 15 knjiga na popisu pokazalo se stvarnim, izvještava NPR . Na listi su bile lažne knjige autora kao što su Britt Bennett, Min Jin Lee, Rumaan Alam, Rebecca McKie, Maggie O'Farrell i Percival Everett. Svi su to pravi autori, ali nikada nisu napisali djela spomenuta na popisu, ističe Guardian.
U članku koji se pojavio u Chicago Sun-Timesu, svaka je knjiga sadržavala kratak opis. Na primjer, roman Tidewater Dreams Isabel Allende opisan je kao „višegeneracijska saga smještena u obalni gradić gdje se magični realizam susreće s ekološkim aktivizmom“. U opisu knjige Andyja Weira Posljednji algoritam stoji da priča "prati programera koji otkriva da je sustav umjetne inteligencije postao svjestan i da godinama tajno utječe na globalne događaje".
Na popisu se nalaze i stvarna djela, poput djela Ray Bradburyja "Vino od maslačka", Jess Walter "Veličanstvene ruševine" i "Bonjour Tristesse" Francoise Sagan. Kako ističe The Verge , u izdanju Chicago Sun-Timesa od 18. svibnja, u odjeljku o ljetnim preporukama, neki od članaka koje je napisao Marco Buscaglia spominju ljude koji ne postoje. Dakle, u priči o visećoj mreži pojavili su se lažni stručnjaci, poput "dr. Jennifer Campos, profesorice studija slobodnog vremena na Sveučilištu Colorado" - novinari The Vergea nisu uspjeli pronaći takvu osobu. Članak također spominje članak u časopisu Outside koji očito ne postoji. Članak "Ljetni trendovi u hrani" odnosi se na "dr. Catherine Furst, antropologinju hrane na Sveučilištu Cornell" - osobu koja također ne postoji.

Osim u Chicago Sun-Timesu, popisi knjiga generirani umjetnom inteligencijom pojavili su se i u The Philadelphia Inquireru, napominje 404 Media. Publikacije je pripremila tvrtka King Features, podružnica medijskog diva Hearsta, rekao je Victor Lim, potpredsjednik marketinga i komunikacija za Chicago Public Media. „Povijesno gledano“, rekao je, novine ne podvrgavaju King Featuresove priloge uredničkoj recenziji. „Ažuriramo naše politike kako bismo zahtijevali interni urednički nadzor nad takvim sadržajem“, rekao je Lim.
Chicago Sun-Times je izjavio da popis knjiga koji se pojavio u novinama nije urednički sadržaj i da ga urednici novina nisu odobrili.
„Na naše veliko razočarenje, ovaj popis je preporučio knjige koje ne postoje. Namjeravamo učiniti sve što je moguće kako bismo osigurali da se nešto slično ne ponovi“, izjavilo je uredništvo. Uprava Chicago Sun-Timesa obećala je da pretplatnicima neće biti naplaćeno izdanje koje sadrži netočnosti, da će odjeljak biti uklonjen iz elektroničke verzije novina, da će uredništvo promijeniti svoja interna pravila i naznačiti da je materijale pripremila treća strana, a također će se truditi „osigurati da se to više nikada ne dogodi“.
Novinske kuće su više puta objavile sadržaj generiran umjetnom inteligencijom, primjećuje The Verge. Značajni incidenti dogodili su se s medijskim holdingom Gannett i časopisom Sports Illustrated, u oba slučaja umjetnu inteligenciju koristila je treća marketinška tvrtka. „Urednici često opravdavaju svoj stav govoreći da nemaju nikakve veze sa sadržajem, ali pojava rada generiranog umjetnom inteligencijom uz stvarno izvještavanje i priče koje su napisali zaposlenici i dalje potkopava povjerenje“, dodaje The Verge.