Savezni sudac iz Seattlea blokirao je privremeno u petak izvršnu uredbu američkog predsjednika Donalda Trumpa kojom se zabranjuje ulazak u SAD državljanima sedam muslimanskih zemalja, što predstavlja najvažniji obrat oko te kontroverzne mjere.
Ta privremena uredba saveznog suca Jamesa Robarta vrijedi za čitav američki teritorij dok se žalba koju je u ponedjeljak uložio tužitelj države Washington Bob Ferguson ne razmotri u cijelosti.
Savezni suci nekoliko drugih država također su se izjasnili protiv zabrane otkad je donesena prije tjedan dana, posebice u Kaliforniji i u državi New York, ali je odluka suca Robarta najviše odjeknula.
"Danas je pobijedio ustav", kazao je Ferguson nakon objavljivanja odluke. "Nitko nije iznad zakona, čak ni predsjednik", dodao je on, naglašavajući da je suca Robarta imenovao nekadašnji republikanski predsjednik George W. Bush.
Ferguson je uložio žalbu u ponedjeljak kako bi se poništile ključne točke predsjedničke izvršne uredbe koja zatvara granice SAD-a izbjeglicama tijekom četiri mjeseca i državljanima sedam većinski muslimanskih zemalja (Iran, Irak, Libija, Somalija, Sudan, Sirija i Jemen) na tri mjeseca. Sirijcima je ulazak u SAD zabranjen neograničeno.
Bijela kuća je odmah nakon što je sudac Robart blokirao Trumpovu uredbu obećala boriti se protiv te presude, koju je u priopćenju u prvi trenutak nazvala "skandaloznom". Nekoliko minuta kasnije poslala je novu verziju teksta, izbacivši taj termin.
Privremena blokada izvršne uredbe američkog predsjednika dala je nadu nekim putnicima s Bliskog istoka, no ostaje nejasno koliko će trajati njihova novonastala prilika za putovanjem, pogotovo nakon što su se Trump i Bijela kuća obvezali da će ju poništiti što je prije moguće.
"Mišljenje tog takozvanog suca koje u suštini oduzima našoj državi provedbu zakona smiješno je i bit će poništeno", napisao je Trump na svom Twitter profilu.
Trump tvrdi da je zabrana putovanja potrebna zbog zaštite Sjedinjenih Država od islamističkih militanata. Ona je izazvala kaos na zračnim lukama diljem svijeta i osude udruga za ljudska prava koje ju nazivaju rasističkom i diskriminirajućom.
"Zanimljivo je da se neke bliskoistočne države slažu sa zabranom. One znaju da dopuštanje ulaska u državu određenim ljudima znači smrt i uništenje!", objavio je na Trump na Twitteru.
"Kad neka država više nije u mogućnosti reći tko može, a tko ne može ulaziti i izlaziti iz nje, pogotovo iz sigurnosnih razloga, to je veliki problem!", dodao je.
Nakon naredbe američkog predsjednika povučeno je oko 60 tisuća viza, objavio je u petak State Department.