Oko 70 posto žena kod kojih je rak dojke dijagnosticiran u ranom stadiju bolesti mogle bi, zahvaljujući novom genskom testu, izbjeći primjenu kemoterapije, objavili su u nedjelju američki stručnjaci. Mnogim ženama kod kojih je rak dojke dijagnosticiran u ranom stadiju kemoterapija se propisuje "za svaki slučaj".
Najnovije istraživanje koje je trajalo više od devet godina obuhvatilo je 10.273 žene s HER2 negativnim tumorom dojke koji nije metastazirao u limfne čvorove.
Njih 6711 bilo je u kategoriji srednjeg rizika, između 11 i 25, i nasumičnim im je odabirom dana samo hormonalna terapija ili su uz hormonalnu primile i kemoterapiju. Rizik od recidiva utvrđivao se testom Onkotip DX koji kontrolira 21 genski marker.
Istraživanje je objavljeno u New England Journal of Medicine te predstavljeno na kongresu američkih onkologa u Chicagu (ASCO).
Autori su zaključili kako uzimanja kemoterapije mogu biti pošteđene sve žene starije od 50 godina s HER2 negativnim tumorom dojke i pozitivnim hormonskim receptorom, kod kojih se rizik od recidiva kretao između 16 i 25, te sve žene mlađe od 50 kod kojih se rizik od recidiva kretao od 0 do 15.
“Naša studija pokazuje da čak 70 posto žena s ranim tumorom dojke i srednjim rizikom od recidiva zahvaljujući genskom testiranju može sigurno izbjeći kemoterapiju”, rekao je glavni autor studije Josip Sparano iz Albert Einstein centra za rak u New Yorku.
“Ovo je prekrasna vijest koja bi tisuće žena mogla poštedjeti agonije kemoterapije”, rekla je Rachel Rawson, medicinska sestra koja brine o ženama oboljelima od raka dojke.
Hrvatski onkolozi već su reagirali, te najavljuju kako će tražiti da Oncotype DX test što prije postane dostupan hrvatskim pacijentima na trošak HZZO-a.