Kako se grčka kriza nastavlja, tako mnogi tamošnji umirovljenici posljednja dva tjedna žive od 120 eura.
Naime, u Grčkoj je trenutačno ograničeno podizanje novaca na bankomatima na 60 eura dnevno, a zatvaranjem svojih vrata mnoge banke su ostavile starije građane 'na cjedilu', jer oni često nemaju bankovne kartice, pa ne mogu doći ni do svoje mirovine.
Prošli tjedan imali su priliku (kad su banke na kratko otvorile vrata) doći do isplate 120 eura (maksimalno koliko je banka dozvolila), a ne zna se kad će dobiti sljedeću svotu.
Inače, 2.6 milijuna grčkih umirovljenika već se godinama muči s malim mirovinama, koje su godinama, zbog financijske krize, rezane i postajale još manje. Tako je prosječna mirovina iz 2009. - 1.350 eura, pala na 833 eura ove godine, s tim da ne smijemo zaboraviti da umirovljenici vrlo često skrbe i za mlađe članove obitelji, budući da je nezaposlenost porasla na 25 posto.
Grcima je teško živjeti i od 60 eura dnevno (to je, primjerice, upola manje od onoga koliko potroši prosječan Amerikanac), a umirovljenicima je još teže jer moraju odlučiti hoće li platiti račun za struju ili lijekove.
Donosimo vam cijene osnovnih potrepština i troškova u Ateni, kako biste razumjeli zašto je teško živjeti (posljednjih 13 dana) od 120 eura.
Iznajmljivanje malog apartmana u jeftinom susjedstvu: 90 eura
Račun za struju za mali stan: 25 eura
Osnovni troškovi za mobitel: 15 eura
Javni prijevoz: trenutačno je besplatan
Dva pakiranja standardnih analgetika: 8 eura
Osnovne prehrambene potrepšine (kruh, mlijeko, povrće i žitarice): 72 eura
Dva pilića: 6.5 eura
Grčka kava: 2 eura
Boca (jako) jeftinog vina: 1.5 eura
Ukupni trošak je 220 eura, dok grčkim umirovljenicima manjka 100 eura, piše Huffington Post.