Life
2327 prikaza

15 fascinantnih istinitih zločina

Ubojice
Thinkstock
Serije i filmovi o zločincima su uvijek zanimljivi, no još kad su rađeni prema istinitim događajima, imaju dodatnu "težinu"

Najnovija Netflixova dokumentarna serija "Making a murderer" najnovija iz žanra koji mami gledatelje svojom provokativnom pričom o pravdi, koja je nekad zadovoljena, a često nije.

Evo stoga 15 serija i filmova napravljenih prema istinitim događajima, koji će vas ostaviti bez daha.

"Making a murderer"

Ovaj serijal snimao se deset godina, te u 10 epizoda prikazuje detaljnu priču o Stevenu Averyju, muškarcu koji je nakon 18 godina u zatvoru, zbog brutalnog seksualnog napada kojeg nije počinio, oslobođen na temelju DNK dokaza. No samo dvije godine poslije optužen je za novo ubojstvo.

Ova priča je u velikoj mjeri prikaz nejednakosti različitih klasa u SAD-u, a pogotovo u kaznenom pravosuđu.

"The Jinx"

Zanimanje redatelja Andrewa Jareckija za život velikog nasljednika nekretnina Roberta Dursta - koji je bio osumnjičen za ubojstva supruge, bliskog prijatelja i bivšeg susjeda - počelo je 2010. s filmom "Tajne i laži savršenog zločina" u kojima Ryan Gosling glumi lik inspiriran Durstom.

Kad je Durst ponudio Jareckiju da će mu dati intervju o optužbama, Jarecki je pristao, što je rezultiralo sa šest epizoda serije koja je prikazala dokaze ali i Durstovu reakciju na njih, uključujući i šokantno otkriće koje je uslijedilo nakon što je mislio da mu je mikrofon isključen.

"The Staircase"

Ova dokumentarna serija francuskog redatelja Jeana-Xaviera de Lestradea proučava suđenje za ubojtsvo spisatelja Michaela Petersona koji je 2001. navodno ubio suprugu Kathleen koja je pronađena sva okrvavljena u njihovom domu.

Lestrade je imao pristup Petersonu i njegovoj obitelji, te je prikazao čitav niz nevjerojatno bizarnih otkrića koji su često čudniji od fikcije.

"Serial"

Ovo je najbrže skinuta serija u kojoj voditeljica Sarah Koenig izvještava o ubojstvu srednjoškolke Hae Min Lee iz 1999. godine, za koje je godinu dana kasnije optužen njezin bivši dečko Adnan Syed.

Koenig iz epizode u epizodu sve više dokazuje Syedovu nevinost, pa opet krivicu, što je mnoge natjeralo da  sami počnu "kopati" u potrazi za dokazima.

"The thin blue line"

Dokumentarac Errola Morrisa iz 1988. godine prikazuje priču Randalla Dalea Adamsa, muškarca iz Teksasa optuženog za ubojstvo policajca, koje nije počinio.

Morrisov film je bio značajan ne samo zbog toga što je prikazivao odglumljene snimke zločina, nego i zbog Adamsovog slučaja, jer je godinu dana kasnije on ponovno otvoren, te je Adams na kraju pušten na slobodu.

"Uljez"

1994. godine nestao je tinejdžer Nicholas Barclay u Teksasu. Tri godine poslije pronađen je u Španjolskoj. Samo što to nije bio on, nego Francuz koji je odglumio da je Nicholas i pokušao preuzeti njegov život.

Dokumentarac iz 2012. godine koristi arhivske snimke i intervjue s Nicholasovom obitelji kao i malim uljezom - Frédéricom Bourdinom.

"Into the abyss"

Dokumentarac iz 2011. godine, Wernera Herzoga, ne prikazuje detalje trostrukog ubojstva koje se 2001. godine dogodilo u Teksasu, nego nam pruža uvid u to kakav je osjećaj iščekivati smrt, kao što to čini Michael Perry koji je optužen za ova ubojstva.

"The Central park five"

Dokumentarac iz 2012. vraća nas na slučaj Trishe Meili, mlade bankarice koja je otišla na trčanje kad su je navodno napala petorica tinejdžera koji su je brutalno silovali. Petorica je oslobođena optužbi 2002. godine, nakon čega su tužili New York zbog rasne diskriminacije i zlonamjernog progona. 

"Cropsey"

Naziv Cropsey veže se uz urbanu legendu, osobu koja je na Staten Islandu otimala djecu. No otkad dokumentarac iz 2010. godine ima isto ime, ono je povezano samo uz jednu osobu -  Andrea Randa, koji je osuđen zbog otmice dvoje djece i optužen za više ubojstava. 

"Paradise lost: The child murders at Robin Hood Hills"

Prva od tri serijala "Paradise lost" razotkriva priču u trojci iz zapadnog Memphisa, tinejdžerima koji su optuženi, a kasnije i oslobođeni, zbog ubojstva i mučenja trojice mlađih dječaka.

Film prikazuje konzervativnu južnjačku zajednicu, opsesiju vragom i mračne dokaze koji su vodili do još mračnijih ishoda.

"Dear Zachary: A letter to a son about his father"

Muškarca ubije bivša djevojka koja naknadno shvati da čeka njegovo dijete. Njegov najbolji prijatelj iz djetinjstva odluči zatim napraviti film kako bi sin, Zachary, upoznao oca kojeg nikad nije sreo.

No unatoč filmaševoj namjeri da oživi prijatelja na filmu, projekt se pretvara u pravu kriminalističku priču kakvoj se nitko nije nadao.

"Tales of the grim sleeper"

Ono što je trebala biti priča o serijskom ubojici koji je terorizirao Los Angeles dva desetljeća, pretvara se u prikaz onoga što se može dogoditi kad pukne veza između zajednice i policije.

Britanski filmaš Nick Broomfield doputovao je u SAD samo kako bi otkrio više o ubojici Lonniju Franklinu, da bi na kraju saznao da je nepovjerenje prema policiji krivo za to što Franklin nije otkriven i uhićen puno, puno ranije, piše Time.

"The seven five"

Ovaj istiniti dokumentarac pokazuje što se događa kad su policajci - kriminalci. Priča o zločestom policajcu Michaelu Dowdu prikazana je 2015. godine, a očekuje se i snimanje filma.

"3 1/2 minutes, 10 bullets"

Fatalna pucnjava u 17-godišnjeg Jordana Davisa, crnog tinejdžera, kojeg je počinio sredovječni bijelac Michael Dunn, prikazana je u ovom dokumentarcu koji pokazuje kako je moguće da od svađe zbog preglasne glazbe dođe do ubojstva za kojeg je Dunn tvrdio da je bila samoobrana.

"A murder in the park"

Anthony Porter je odbrojavao posljednjih 48 sati prije smaknuća zbog dvostrukog ubojstva, kad je otkriće s jednog fakulteta novinarstva dovelo do priznanja ubojstva drugog muškarca, Alstoryja Simona.

Porter je pušten na slobodu, a Simon je otišao u zatvor. No ovaj film donosi na kraju takvo neočekivano otkriće, da gledatelj više više ne zna što bi mislio.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.