Andrej Plenković kretao je u petak navečer na predizborni skup HDZ-a u Zaprešić. Tad ga je uzbuđen nazvao jedan njegov prijatelj i suradnik. Kratko mu je poručio da je taj čas razgovarao s Tomislavom Sauchom, koji je u tim trenucima žurio prema Gajevoj ulici u Zagrebu, u sjedište DORH-a i Uskoka.
Saucha je, kao što je on sam nekoliko dana kasnije potvrdio novinarima u Saboru, išao prijaviti nove spoznaje o aferi Dnevnice, do kojih je sam došao.
Zatim kaže da mu to umnogome olakšava poziciju u istrazi. Posebno je bio detaljan kad je izložio šokantne detalje da se na isti način još krade novac iz Vlade RH. Dakle, ne samo u mandatu Milanovića, za što je on osumnjičen, nego u mandatu Oreškovića, ali i Plenkovića.
Premijer je time bio prilično šokiran. Saucha je, preko tekliča, poslao i bitnu molbu Plenkoviću: da se osigura nesmetana istraga i da slučajno ne nestanu dokumenti, dakle dokazi, koji potvrđuju da je netko lažirao putne naloge i uzimao dnevnice u Plenkovićevoj vladi. Saucha je u Gajevoj naišao na zatvorena vrata. Tamo petkom predvečer niko ne radi. No, njegova odvjetnica telefonski je tad kontaktirala ljude u vrhu Uskoka i rekla da njezin klijent želi dati dodatni iskaz o novim informacijama.
Poručeno im je kratko i hladno da dođu u ponedjeljak u Uskok, što je pojačalo Sauchin strah da bi ove nove informacije mogle iscuriti i da bi se dokazi mogli uništiti. Plenković to nije dopustio. Shvatio je da Saucha spašava sebe, ali i njega, od neviđene sramote. Jedini "magarci" su ispali ljudi iz Uskoka.
Već te večeri dvojici svojih najbližih suradnika, Davoru Božinoviću, koji mu je predstojnik ureda i čiji se potpis, utvrdit će se kasnije, nalazi na nekim lažnim putnim nalozima, i Karlu Ressleru, naredio je da istraže cijeli slučaj, ali potiho, bez previše znanja drugih. Jednostavno, u tom trenutku svi su im bili sumnjivi jer se shvatilo kako postoji mogućnost da je riječ o cijelom organiziranome modelu izvlačenja novca i nije se sa sigurnošću moglo tvrditi tko je ovdje sve upetljan.
Već drugog jutra počelo je češljanje dokumenata, izvlačenje putnih naloga i izvješća s tih putovanja, kao i potvrda o isplati. Tad su našli velik broj sumnjivih putovanja, i to po istome modelu, za nepostojeće konferencije u Švicarskoj. Za oko im je najviše zapelo putovanje bivšeg Oreškovićeva savjetnika Damira Huića dan nakon što je Plenković prisegnuo u Saboru.
U međuvremenu je Saucha u ponedjeljak ujutro podnio kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja iako je on i dalje, kako doznajemo, uvjeren da je krivac njegova bivša tajnica Sandra Zeljko. Cvitan je za tu informaciju o kaznenoj prijavi navodno doznao dok se vozio prema Vladi, i to od ravnateljice Uskoka Tamare Laptaš. To je, prepričavaju nam neki izvori bliski istrazi, rekao i Plenkoviću, koji je, za pretpostaviti je, shvatio da je pogriješio kad je stao u Saboru pred medijima u obranu Sauchine tajnice.
To je učinio ponukan izjavama člana predsjedništva SDP-a Siniše Hajdaša Dončića, koji je izjavio da je, prema njegovu mišljenju, za sve kriv netko od službenika. Time je jasno aludirao na bivšu tajnicu stranačkoga kolege Sauche. No ona je u međuvremenu postala Plenkovićeva tajnica i on se smatrao pozvanim javno je obraniti. "Nije dobro da se izrazito lakonski odgovornost prebacuje na neke državne službenike. To nije u redu, oni rade svoj posao korektno", rekao je tad Plenković, koji je dan ranije rekao kako "će u ovom slučaju DORH imati puno posla".
Plenković je, izgleda, shvatio tada da je pogriješio i odlučio je, narodski rečeno, ispeglati situaciju. Naime, u poruci koju mu je Saucha poslao rečeno mu je i da se bivši najbliži suradnik Zorana Milanovića ne misli naslađivati zbog pogreške premijera niti se s njim prepucavati, što se pokazalo i idućih dana, kad se Saucha u tri istupa, dva intervjua i jednoj izjavi za novinare, blagonaklono postavio prema Plenkoviću, za razliku od njegovih bivših stranačkih kolega iz SDP-a.
Plenković je, nakon što je Cvitanu predao sve dokumente na temelju kojih je proširena istraga, sazvao izvanrednu konferenciju za medije, na kojoj je kratko izvijestio o novim momentima u aferi Dnevnice, no pojavom glavnog državnog odvjetnika uza se navukao je bijes i kritike oporbe.
Osobe s kojima smo razgovarali vjeruju kako je Cvitan pristao na istup pred novinarima da se ne bi zamjerio Plenkoviću, jer mu je sudbina u tom trenutku bila vrlo klimava budući da HDZ-ovci nisu voljni glasovati za njegovo izvješće o radu koje se nalazi u Saboru. Cvitan je zapravo svojim pojavljivanjem uz Plenkovića i navlačenjem salvi kritika na svoja leđa sebi spasio mandat, jer su dosad njegovi jedini pobornici bili zastupnici iz redova oporbe, ali i Mosta, koji su ga štitili od HDZ-ove želje za smjenom.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
magarčine, ne magarci i to oni dalmatinski tovari.