Posljednjih nekoliko desetljeća sve ono najvažnije za Bosnu i Hercegovinu zbiva se, manje ili više, izvan njenih granica. Sporazumom u Washingtonu dogovoren je prestanak ratovanja između HVO-a i Armije BiH, Daytonskim sporazumom dogovoren je kraj rata na teritoriju susjedne nam države. U Haagu su sudili mnogobrojnim časnicima i političkim čelnicima zaraćenih strana. Ovih dana, prema dobrom starom običaju, tako svjedočimo da se opet mnogo toga od ključne, pa čak i životne važnosti za Bosnu i Hercegovinu odigrava u inozemstvu.
Srpski Blic donosi neslužbene informacije da će novi predstavnik američke diplomacije u BiH postati Brian Hoyt Yee, ovih dana sastali su se Kolinda Grabar Kitarović i turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan. Sve to, od Washingtona do Ankare, tiče se BiH i njenog unutarnjeg ustroja, bez obzira na politički korektne izjave koje dolaze sa svih strana. Počnimo od nekog početka. Počnimo s Brianom. Donedavno je nosio titulu zamjenika pomoćnika američkog ministra vanjskih poslova zaduženog za balkanska pitanja, a prije toga je bio zamjenik šefa američkog veleposlanstva u Zagrebu.
Barem sudeći po njegovoj biografiji, on je bio i jedan od glavnih kreatora cijele američke politike prema svim zemljama bivše Jugoslavije. Već je 1993. kao mladi pomoćnik američkog izaslanika Charlesa Redmana revno vodio bilješke na svim njegovim sastancima i pregovorima o zaustavljanju ratova te putu prema Daytonskom sporazumu. Na okruglom stolu u Washingtonu, baš na temu američkih interesa na Balkanu, Yee je otvoreno kritizirao bosanskohercegovačko vodstvo.
“Treba ih motivirati da više rade za interese građana, a manje za vlastite. Prije nego što uopće počnemo razgovarati o potencijalnim motivacijama, treba napomenuti da neki lideri ne žele u Europsku uniju, ni međunarodna zajednica ne želi identificirati lidere koji ne žele uspjeh. Recimo, da mi kažemo kako iduću tranšu od 100 milijuna dolara MMF-a neće dobiti zbog toga i toga, mislim da bi taj pristup bio učinkovit”, kazao je Hoyt Yee.
Dok ovih dana dolaze sve glasniji pozivi hrvatskih političara u BiH da su i dalje u podređenom položaju, teško je moguće da šef američke diplomacije Rex Tillerson, ili netko od njegovih podređenih, može poslati jasniju poruku kad šalje takvog diplomata na mjesto veleposlanika.
Uzmimo samo za primjer razgovor predsjednika Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora Mire Kovača za sarajevski Avaz uoči susreta Kolinde i Recepa, kad je rekao da dvije zemlje imaju zajednički interes da BiH normalno funkcionira, što podrazumijeva i izmjenu izbornog zakona kako bi bosanskohercegovački Hrvati bili ravnopravni.
“Nedvojbeno je da Turska ima snažan utjecaj na prilike u BiH, a na moralnom planu na Bošnjake”, istaknuo je Kovač, a prenijela je Hina. Pojasnio je kako Republika Hrvatska inzistira na provedbi odluke Ustavnoga suda BiH po prizivu nekadašnjeg predsjedavajućeg Zastupničkog doma Parlamenta BiH Bože Ljubića, aktualnog zastupnika Hrvatskog sabora, kojom je naređena izmjena izbornog zakona zemlje kako bi se osiguralo ravnopravno predstavljanje Hrvata s druga dva naroda.
“Treba provesti obvezujuću i konačnu odluku Ustavnog suda glede izmjene izbornog zakona i time svim ustavotvornim narodima - Bošnjacima, Hrvatima i Srbima i građanima BiH osigurati ravnopravnost na nadolazećim izborima. Kao što znamo, Hrvati trenutačno nisu ravnopravni u izbornom procesu”, rekao je Kovač.
Naravno, sve to oko Yeeja su neslužbene informacije, ali već u utorak je Al Jazeeri Balkans potvrđeno da je on podnio ostavku na svoju trenutačnu poziciju i čini se da se samo čeka odgovarajući trenutak za njegov snažniji angažman. BiH u listopadu očekuju novi izbori, te bi u sljedećih nekoliko mjeseci ta zemlja trebala prihvatiti novi izborni zakon, no zasad nema dogovora političkih čelnika Hrvata i Bošnjaka o tom pitanju.
“Zahvalna sam vam zbog vašeg razumijevanja da postoji potreba da i Hrvatska i Turska nastave djelovati kao posrednici u jačanju reformskih procesa u BiH, od političkih i ekonomskih do društvenih, koji bi trebali tu zemlju pokrenuti prema razvoju, na korist svih građana, i ubrzati njezin put prema EU”, rekla je Grabar Kitarović na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon razgovora s turskim kolegom. Erdogan je istaknuo da je sadašnja struktura vlasti u BiH određena Daytonskim sporazumom.
Nastavak pročitajte na idućoj stranici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Nema tu ljubavi, samo interesi. Ameri igraju na sigurnu kartu a to je uvijek najbrojniji narod. Tako su na sigurnu kartu igrali i u Hrvatskoj i na Kosovu i u Crnoj Gori. Sto je tu cudno?
Clanak pocinje sa ; Poslednjih nekoliko desetljeca, smijesno, pa toliko nam i postoje ove nove nazovi drzava i to jedva vise od 2. Doduse bosna nije nezavisna ni na papiru.
Da je sredila mačkicu......tko zna kako bi eskurzija u Turskoj završila.Od srca se nasmijem koliko imamo preglupu vanjsku politiku,državnike i njihove savjetnike,i nikako da postanemo po Kolindinom najrazvijenija zemlja na svijetu,a vrijeme curi.Sad bi mogla ići na sastanak sa nekim ... prikaži još!kim drugim diktatorom i baciti u vjetar brdo novaca poreznih obveznika-