Znanost
14482 prikaza

Svako tijelo proizvodi čudne zvukove - ovi su zabrinjavajući

Virenje
Thinkstock
Postoje više i manji neugodni tjelesni zvukovi, a većina nas ne zna ni zbog čega nastaju, a kamoli jesu li opasni

Većina tjelesnih zvukova je savršeno normalna i prirodna, čak i ako ćete se zbog njih osjećati malo posramljeno. No u nekim slučajevima postoji razlog za strah.

"Kontekst je ono što će vam pomoći da otkrijete biste li se trebali zabrinuti zbog određenog zvuka ili ne", objašnjava internist Kurt Hafer sa Stanforda, koji je, u suradnji s drugim stručnjacima, odlučio objasniti kad bi se trebali zabrinuti, a kad je sve u savršenom redu.

'Zviždanje' nosa

Kad čujete kako vam nos 'zviždi', to znači da je došlo do smetnje u protoku zraka, najvjerojatnije zbog nakupljene sluzi. Pročistite nos kapima (ako ste prehlađeni) ili anihistaminicima (ako vas muče alergije).

Zabrinite se jedino ako ste ozlijedili nos, jer bi tad zvuk mogao ukazivati na slomljenu hrskavicu između nosnica.

Kihanje

Mnogo toga može potaknuti kihanje, od virusa do svjetlosti, koji mogu stimulirati refleksni odgovor koji od mozga 'doleti' do dijafragme. Neki ljudi kišu glasnije zbog volumena svojih pluća, veličine traheje ili snage trbušnih mišića.

U slučaju kroničnih napada kihanja, naručite se za testiranje na alergije.

Šuškanje u ušima

Šuškanje koje čujete kad ležite u krevetu s glavom na jastuku može biti tek krv koja se kreće kroz karotidnu arteriju i vratnu venu, koje prolaze iza vašeg uha. Zvuk postaje očitiji kad su vanjski zvukovi blokirani, iako ih, zbog infekcije ili alergije, možete čuti i cijeli dan. Također, začepljenje nosa i grla može utjecati na uši, koje bi se trebale 'pročistiti' samostalno ili pomoću antibiotika ili kapi.

No ako čujete šuškanje, a nema blokade drugih zvukova, nazovite liječnika jer to može ukazivati na abnormalnost ili blokadu u krvnim žilama.

Bolovi u ušima | Author: Thinkstock Thinkstock

'Zvonjava' u ušima

Zvonjava u jednom ili oba uha obično se javlja uslijed infekcija, starenja ili jako glasnih zvukova koji mogu oštetiti stanice dlačica u unutrašnjem uhu, koje zvučne valove pretvaraju u električne signale.

Zabrinite se ako ovaj fantomski zvuk potraje dulje od dva dana ili ga prati bol ili vrtoglavica. U toj situaciji brzo posjetite liječnika kako bi vidio je li riječ o infekciji ili neurološkom problemu.

Podrigivanje

Podrigivanje je zvuk zraka koji 'bježi' iz vašeg želuca. Nije to nikakvo iznenađenje, jer svi gutaju zrak, a možete to činiti u manjoj količini ako ne pričate s punim ustima, jedete polako i izbjegavate gazirana pića.

Ako pak za vrijeme podrigivanja osjećate žareću bol u prsima ili bolno grlo, to bi mogao biti simptom GERB-a, tj. gastroezofagealne refluksne bolesti, koja se može liječiti.

Štucanje

Do ovoga dolazi kad vam se dijafragma grči, zbog čega glasnice naglo zaustave udisaj. Dijafragmom djelomično upravlja živac vagus kojeg stimulira uzbuđenje, nervoza, određeni lijekovi ili rastegnutost želuca nakon velikog obroka. Mogli biste zaustaviti štucanje ako zadržite dah, jer se tako poveća razina ugljičnog dioksida u plućima i opušta dijafragma.

Zabrinuti biste se pak trebali ako štucanje potraje dulje od 48 sati, kad bi liječnik trebao vidjeti nije li riječ o iritaciji živca ili problemu sa središnjim živčanim sustavom.

Kruljenje crijeva

Iako možete misliti da ste gladni, riječ je o zvuku zraka i tekućine koje vaši mišići upravo pomiču kroz probavni trakt. Ako čujete kruljenje dok ste praznog želuca, moguće je da vaša crijeva 'čiste' ostatke preostale hrane, premda je moguće i da je stvarno vrijeme za sljedeći obrok.  

Ako čujete izrazito visoke zvukove (pri čemu osjećate bolove, grčeve ili slabost), a ne trebate na zahod, možda vas muči začepljenje crijeva, pa se svakako obratite liječniku.

Smrad | Author: Thinkstock Thinkstock

Prdac

Ovi zvukovi često označavaju da vaša crijeva upravo razgrađuju vlaknastu hranu, poput graha i zelenog lisnatog povrća. Ostaci nakon probavljanja hrane, poput metana, nitrogena i vodikovih plinova, izlaze kroz vaš rektum. Dozvolite probavnom sustavu da se navikne na prehranu bogatu vlaknima, jer je ona povezana s nižom razinom kolesterola, boljom probavom i mršavljenjem.

U slučaju da vas pak muči nadutost (s grčevima i proljevom), koja se javlja nakon što ste jeli mliječne proizvode, moguće je da bolujete od intolerancije na laktozu. Pokušajte izbjegavati različite skupine namirnica tjedan ili dva, kako biste otkrili što vam točno ne paše.

'Vjetrovi' iz rodnice

Ovaj zvuk znači da vaša vagina ispušta zrak koji je mogao ostati tamo zaglavljen tijekom seksa ili vježbanja. Bacite se na Kegelove vježbe kako bi ojačali dno zdjelice i kako bi spriječili prolaz zraka u vaginu.

Ako primijetite neugodan miris ili u vagini slučajno naiđete na ostatke stolice, odmah se obratite ginekologu, jer je riječ o simptomima rektovaginalne fistule, puknuća dijela koji povezuje anus i rodnicu, a za čije 'popravljanje' je potrebna operacija.

'Pucanje' zglobova

Kad vam zglobovi iskaču ili pucaju, to obično nije razlog za brigu. Vaši zglobovi su 'podmazani' tekućinama, pa kad čučnete ili ustanete mijenja se pritisak u zdravim zglobovima se mijenja i tekućina može oblikovati mjehuriće koji kao da 'puknu'.

Ako doduše pri 'pucanju' osjećate bolove, neravnotežu ili se tresete, posjetite liječnika, jer su vam možda popucale tetive ili ligamenti, a moguće je i da ste ozlijedili ili slomili hrskavicu.

Dodatno se zabrinite ako pucanje prati i zvuk 'bušenja' jer bi to mogao biti znak osteoartritisa, do kojeg dolazi kad hrskavica počne propadati. Protuupalni lijekovi i fizikalna terapija bi vam trebali donijeti olakšanje, pa ih svakako isprobajte, piše Yahoo.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.